SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů

Historická stříkačka SDH

Historická stříkačka SDH

Sbor dobrovolných hasičů v Přepychách vzniká na začátku roku 1880 a v krátké době se výborně osvědčuje. Z obecní kroniky se dozvídáme, že už v roce 1855 pořizuje obec za 18 zlatých a 30 krejcarů ke stříkačce nové hadice. V roce 1865 je z obecní pokladny po velkém požáru v obci zaplaceno 26 zlatých a 80 krejcarů za opravu stříkačky. Tento první hasičský stroj byl zřejmě nabírací a voda se do stříkačky musela donášet vědry. SDH PřepychySbor v době svého založení čítal 35 členů a od obce dostával ročně 30 zlatých podpory pro své účely. Část svých vydání sbor uhrazuje z výtěžku hasičských plesů. V letech 1887 až 1999 sbor úspěšně zasahuje u 37 požárů. V roce 1927 je obcí zakoupena stříkačka od pojišťovacího spolku Novoměstského – Rychnovského. Veřejné vystoupení s touto stříkačkou bylo na sjezdu hasičské župy Opočenské dne 17. července 1927. Sbor předvedl cvičení se svou stříkačkou na ruční pohon pomocí elektrického motoru poháněného ze sítě a pomocí traktoru s přenosem hnací síly řemenem na alternátor vyrábějící elektrický proud pro elektromotor stříkačky. Tato tzv. „trojkombinace“ umožňovala jakoukoli záměnu poháněcí síly. Celý postup byl znázorněn a předveden při požárním cvičení i s traktorem.

Nápis na staré stříkačce

Nápis na staré stříkačce

Ve své době znamenala revoluční převrat svou vzájemnou zastupitelností pohonné síly k pohonu čerpadla. Stříkačka je v původní stavu, bez renovací a funkční.

 

 

Hasičský kroužek pro děti ve školním roce 2016/2017

Po a ST od 17:00 – 18:00 hod. v budově „hasičárny“.

 

Fotogalerie

 

Videogalerie

 

Dobráci roku

Dobrovolní hasiči Přepychy se v roce 2015 zúčastnili soutěže o titul DOBRÁCI ROKU.
Ve spolupráci s Český rozhlas Hradec Králové se natočil reklamní medajlonek, viz. níže. Celkem bylo možné získat až 100 tisíc korun. Plakát soutěže ke stažení ZDE.

Dobráci roku – SDH Přepychy nahrávka:

Stránky ČR Hradec Králové ZDE.

 

SDH v médiích

Hasičské slavnosti Litoměřice, 9.6. – 11.6.2017

 

Družstvo ženy

V letošním roce trénujeme ve složení: Milena Brandejsová, Alena Boukalová, Jarča a Káťa Smolovi, Jana Křivková, Dráža Nepovímová, Lucka Tomášová a Monika Krpatová a nově se k nám přidala Verča Rollová z Bolehoště, náš tým vede stále Jaromír Rejchrt.

Za sebou máme  zatím tři závody v požárním útoku, první soutěž se konala v Očelicích ( Okrsková soutěž), kde jsme se umístily na 2. místě, dále v  Čermné nad Orlicí ( Soutěž o pohár starosty) , tam jsme vyhrály 1.místo a přijaly jsme pozvání do Žďárek ( Žďárecká špička),kde jsme byly opět na “ bedně“ a vyhrály jsme 2. místo.

Doufáme, že v dalších soutěžích budeme neméně úspěšné a děkujeme všem co nám fandí, podporují nás a pomáhají.

SDH Přepychy ženy 🙂

 

Traktor den

Sbor dobrovolných hasičů uskutečnil 1. Traktor den 24. června 2017  v prostorách areálu SK Přepychy. Byl to dlouhodobý sen a  nápad našeho velitele SDH Jana Chudého. Jednalo se o výstavu traktorů a zemědělské techniky, kterou doprovázely dvě soutěže. První soutěž byla práce s nakladačem typu UNHZ 500, kde se přerovnávaly tři dřevěné špalky na sebe na čas. Soutěže se zúčastnilo 13 soutěžících a nejlepšího času 1,27 min. dosáhl náš člen Karel Falta  z Dobříkovce, druhý se umístil velitel Honza Chudý a třetí Jindra Drašnar z Čánky.  Druhá soutěž byla zaměřena na projetí traktoru s vlekem vytyčenou tratí a zacouvání na vyhrazené místo. Soutěže se zúčastnilo 10 soutěžících a zvítězil s nejlepším časem 1,09  min.  Jindra Drašnar druhý v pořadí Karel Falta a třetí Honza Chudý. Všichni si jenom vyměnili pořadí. Celé výstavy traktorů se zúčastnilo dvacet traktorů jak tovární výroby, tak výroby domácí. Nejstarší exponáty představil Jirka Kučera z Přepych, a to traktor DEUTZ F2M 315 roku výroby 1934 a traktor LANZ BULDOK 206 rok výroby 1940. Dále byly k vidění dva nové traktory s lisem na kulaté balíky od firmy  Agrico Týniště nad Orlicí. Ještě zde předváděla firma EMIPE Petra Novotného  z Bílého  Újezda  samochodné robotické sekačky a několik malých traktůrků a sekaček.  Účast diváků na celém Traktor dnu byla velmi dobrá. Počasí nám přálo, žár slunce bylo možno uhasit pod velkým párty stanem. Občerstvení bylo ze strany hasičů a hasiček zajištěno po celý den.  V pozdních odpoledních hodinách a večer pod stanem  hrála  hudební skupina ELKA. Několik účastníků výstavy si přivezlo s sebou i výbavu na spaní a tak zde strávili i noc. Místní hasičky jim v neděli ráno připravili i snídani. Celá akce z naší strany,  i  když se konala poprvé,  byla vyhodnocena jako velmi vydařená.

Určitě budeme pokračovat druhým ročníkem.

Za SDH Jan Škalda