Pořadatelem sobotních trhů není Obec Přepychy, ale SK Přepychy. S veškerými dotazy se obracejte na SK Přepychy, pan Miroslav Pavel tel.: 774 652 855.
Kalendář sobotních trhů 2024 – zde
Historie „Přepyšských burz“ a „Podorlických trhů
Je zajímavé, jakým způsobem se „tip“ na pořádání BURZ a TRHŮ dostal do Přepych ve Východních Čechách. Úplně prvním zdrojem informací o způsobu konání podobných akcí byl vlastně hospodský ze Staročeské restaurace v městečku BERNARTICE v Jižních Čechách, v těsné blízkosti Podolského mostu. Při služební cestě do Písku zašel jeden z členů výboru Sportovního klubu společně se řidičem na polévku do restaurace a z dlouhé chvíle čekání na občerstvení si všimli plakátu na stěně restaurace, který anoncoval dvoudenní akci konání sběratelské BURZY a AUTO-MOTO burzy.
Po skončení obědu požádali pana vedoucího, zda by mohl poskytnout nějaké informace o způsobu konání, kdo tuto akci provozuje, jak je náročná na čas, na pořádání a na účast zájemců a další podrobnosti. Shodou okolností byl právě on jedním z pořadatelů těchto akcí, které nám otevřely oči. To se stalo na podzim roku 1984.
Pro rok 1985 se SK Přepychy odhodlal i přes velikou averzi členů výboru k tomu, že se začalo pro rok 1985 s přípravami podobných akcí na hřišti v Přepychách. V tomto roce byly nakonec naplánovány pouze dvě akce, a to jedna AUTO-MOTO burza a jedna BURZA sběratelů, která by se uskutečnila v prostorách sálu „U Kupků“. Nakonec se však konala pouze jedna z těchto akcí na hřišti.
Na tuto BURZU přijelo pouze několik prodejců, kteří však rychle rozšířili informaci o burze a ze strany prodejců byl činěn tlak na SK, aby byla uskutečněna ještě jedna podobná akce. Bohužel pro jakýsi odpor a nezájem byla burza naplánována až na rok 1986, kdy se uskutečnila 4x za rok, a to BURZA jarní, letní, podzimní a zimní a po delším jednání se nakonec odsouhlasila s tehdejším MNV i Burza sběratelů, starožitností, pohledů, gram. desek, apod. artiklu. To bylo na podzim roku 1988.
Od roku 1986 se zpráva o konání burz rozšířila do blízkého i dalekého okolí Přepych. Akce byly nakonec oblíbeny u prodejců i návštěvníků natolik, že si účast zajišťovali předem formou rezervace míst na akce.
Rychle se též zorientovali i vietnamští prodejci, kteří začali navštěvovat burzy- i přes odpor některých občanů i prodejců tuzemských.
Asi po dvou letech upozornil správce hřiště SK, že v případě deště nebo jinak nepříznivého počasí trpí hřiště nájezdy prodejců a z fotbalové plochy se postupně stává oranice, na které se nadá hrát kvalitní kopaná. Od návštěvníků byly vyšlapány cesty. Výborem SK bylo tehdy navrženo, aby se jednalo s tehdejším MNV o pronájmu plochy za kabinami, kde by se tyto akce mohly konat ve velkém. Bylo však nutné upravit příjezdové cesty, včetně prodejních míst, označit místa na burzovní ploše a zpevnit parkovací místa.
Právě v letech 1988-1995 byly tyto akce navštěvovány maximálním počtem osob. Návštěvnost se v období jara a podzimu pohybovala již kolem 3 tisíc osob a 220 stánků na jednu akci. Postupně bylo nutné zajišťovat další služby pro prodejce i pro návštěvníky – vyhlašování inzerátů místním rozhlasem, zajistit parkování vozidel návštěvníků tak, aby nedošlo k jejich odcizení nebo poškození.
Od roku 1990 se v Čechách rozmáhá výstavba supermarketů a zájem o trhy postupně upadá. Je však nutné si uvědomit, že je mezi námi skupina obyvatel, kteří stále projevují zájem o ty tak zvané „šmejdy“ a dovedou se celé dopoledne hrabat v krabicích a hledat něco zajímavého, starožitného atd.
O podobné akce se pokoušelo např. Opočno, Náchod-Běloves, Nahořany nebo i současné trhy v Jaroměři. Tyto tržnice se zdály být pro Přepychy nebezpečné, ale naše trhy konkurenci ustály. Počet návštěvníků sice poklesl, pohybuje se průměrně kolem 850 osob a 150 stánkových míst, ale zájem je stále obrovský. Účast je zároveň ovlivněna počasím. Pro pořádání jsou naprosto nevhodné měsíce leden a únor a také blízký termín Vánoc. Je zajímavé, že v letních měsících navštěvují akce i turisté, kteří tráví dovolené v našem kraji, výjimkou nejsou ani cizinci. Podobné zkušenosti mají i v již zmiňovaných Bernarticích, kde si místo rezervovali zájemci z Rakouska a Německa, a to i rok dopředu!
Na závěr lze konstatovat, že i přes pokles počtu návštěvníků, je stále tištěn kalendář trhů v počtu kolem 15 tisíc kusů a stále ještě nestačí pokrýt zájem. Je pravda, že sortiment zboží se vrací k původnímu, a to prodej a výměna dílů na kola, motocykly, zemědělské stroje, prodej zemědělských výpěstků , sadeb, květin, výrobků drobných řemeslníků apod.
Chtěl bych touto cestou poděkovat všem příznivcům, návštěvníkům i prodejcům za jejich přízeň. Nezapomeňte na nás v příštím období. Nebráníme se změnám, plochu lze využít i k jiným podobným akcím, srazům motoristů, veteránů nebo pro různé sportovně-kulturní akce. Přejeme všem hodně zdraví a štěstí.
Karel Bareš
Za výbor SK