„Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.“
Albert Einstein
Český svaz včelařů z.s.
Český svaz včelařů je zapsaný spolek, jehož členy jsou chovatelé včel (fyzické i právnické osoby) a příznivci včelařství. Tento obor lidské činnosti patří mezi nejstarší na Zemi.
Český svaz včelařů má více než 52 tisíc členů a 191 včelařských kroužků mládeže. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice. Česká republika tak patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě. Čeští organizovaní včelaři chovají 573.676 včelstev (i s oddělky). To je 97 procent celkového počtu včelstev evidovaných na území České republiky.
Mezi hlavní úkoly Českého svazu včelařů patří péče o růst odborné a společenské úrovně členů, působení na mládež a její získávání pro chovatelskou činnost, spolupráce se zákonodárnými a výkonnými státními orgány, vládními institucemi a nevládními organizacemi za účelem zajišťování legislativních kroků a dalších aktivit vedoucích k podpoře oboru včelařství, výzkumu, dobrého zdravotního stavu včelstev, opylovací funkce včel jako nenahraditelné přírodní aktivity a ochrany zdrojů snůšky. Veškerá činnost svazu se řídí stanovami, které jsou jeho základním programovým dokumentem.
Český svaz včelařů je ve světě velmi uznáván za vynikající výsledky dosažené v oblasti zajišťování zdraví včelstev a za propracovanou metodiku jednotného preventivního postupu proti šíření nemocí včel. Český svaz včelařů je členem dvou mezinárodních sdružení. Jsou jimi Apimondia (světová federace včelařských organizací) a Apislavia (federace evropských včelařských organizací z východoevropských a podunajských zemí).
Znak Českého svazu včelařů je chráněn Úřadem průmyslového vlastnictví jako ochranná známka. Úřad chrání i název Český svaz včelařů a jeho zkratku ČSV.
Na území Čech byl první český včelařský spolek byl založen r. 1864 v Chrudimi a v pak Praze 1872.
Mezi velké propagátory a šiřitele moderního a racionálního chovu včel patřil v 19. století i rodák z Opočna MUDr. Filip Stanislav Kodym, narozen 1815. Tento lékař a významný český přírodovědec, novinář a věhlasný hospodářský spisovatel napsal řadu publikací, článků a statí o chovu včel. Sám byl zaníceným včelařem a jeho úl je uložen ve sbírkách v Zemědělském muzeu v Kačině. K jeho nejvýznačnějším spisům z této oblasti patří Kniha včelařská a Včelaření v úlech dzierzonských.
O úctě ke včelám u našich předků bychom našli celou řadu důkazů. Např. ve zprávě z roku 1538 se uvádí cena 1 včelstva 3 zlaté a 1 kráva tehdy stále 5 zlatých. Pro srovnání plat hospodyně na zámku v Lednici byl 1 zlatý/rok.
Základní organizace Českého svazu včelařů Přepychy
Stručná historie spolku
Spolek byl založen koncem roku 1905. Obdobně jako u založení Včelařského spolku pro okres Opočenský, stál u zrodu včelařského spolku v Přepychách učitel Josef Králíček z Přepych. Přítel Králíček pak sám byl od počátku jednatelem již zmíněného okresního spolku a posléze i jeho předsedou a to až do roku 1913. Později byl i starostou včelařské župy Dr. Filipa Kodyma, velkého propagátora včelařství v Čechách a byl také členem Zemského ústředního spolku včelařského. Přítel Králíček byl velmi dobrý praktikující i přednášející odborník.
Prvním předsedou přepyšského spolku byl př. Josef Rohlena z Přepych a prvním jednatelem pak byl př. František Chudý, rovněž z Přepych a oba vykonávali své funkce po dlouhou dobu 31 let tj. od roku 1905 do roku 1936.
V té době byly do spolku zapojeny stejné obce jako dnes. V roce 1952 pak byly od našeho spolku odtrženy obce, které patřily k tehdejšímu rychnovskému okresu a to Vojenice, Voděrady, Nová Ves, Vyhnanice, Ježkovice a Uhřínovice. Zpět se vrátily (kromě Uhřínovic) až po 8 letech, tedy po sloučení okresů Dobruška a Rychnov n. Kn.
V roce 1953 k nám naopak byla přičleněna Bolehošť, Bolehošťská Lhota a Lipiny. A až do roku 1960 tj. do sloučení okresů, k nám patřily ještě Hroška a Byzhradec, které pak byly přičleněny do solnické organizace. Dnes do naší organizace tedy patří: Přepychy, Záhornice, Zádolí, Trnov, Houdkovice, Voděrady, Vojenice, Nová Ves, Vyhnanice, Ježkovice, Bolehošť s Bolehošťskou Lhotou, Lipiny, Ledce, Městec, Klášter n. D., Vysoký Újezd a Očelice, takže 17 katastrů. Je to tedy prakticky 55 let, kdy působíme v tomto uskupení, bez organizačních změn.
Představitelé spolku
Předsedové
- 1905 – 1936 – př. Josef Rohlena z Přepych
- 1937 – 1955 – př. Josef Brabenec, učitel v.v. z Přepych
- 1955 – 1972 – př. František Tomáš z Přepych
- 1972 – 1981 – př. Václav Vostřez z Přepych
- 1982 – doposud – př. Ing. Miroslav Štěpán ze Záhornice
Jednatelé
- 1905 – 1936 – př. František Chudý z Přepych
- 1937 – 1955 – ???
- 1955 – 1963 – př. František Hašek
- 1964 – 1994 – př. Josef Vaněček z Trnova
- 1995 – doposud – př. Zdeněk Urban z Voděrad
Složení výboru spolku v roce 2015:
- Miroslav Štěpán – předseda
- Jaroslav Martinec – místopředseda
- Zdeněk Urban
- Jana Nejmanová – pokladník
- Jiří Král – zdravotní referent
Důvěrnici pro jednotlivé obce, nebo jejich části:
- Josef Klimeš – Trnov, Zádolí
- Tomáš Kovaříček – Vojenice
- Miroslav Novák – Záhornice
- Václav Petera – Přepychy
- Jiří Petera – Přepychy, Očelice
- Josef Preclík – Voděrady
- Jiří Ptáček – Vysoký Újezd, Klášter
- Miroslav Štěch – Bolehošť, Bolehošťská Lhota, Ledce
- Zdeněk Urban – Nová Ves, Vyhnanice, Houdkovice
Kontrolní komise
- Vomáčka Miloslav
- Krulichová Jana
- Petera Václav
Počty včelstev
- V obci Přepychy
- 1880 – 116
- 1995 – 117
- 2015 – 144
- V obvodu celé organizace
- 1984 – 817
- 1991 – 770
- 2015 – 577
Počty včelařů (členů ČSV)
-
- V obci Přepychy
- 2015 – 12
- V obvodu celé organizace
- 1983 – 102
- 2015 – 54
Kontaktní osoby
- Miroslav Štěpán tel. 602 329 104
- Jiří Král tel. 604 172 387
Ostatní